Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

W ramach Koncertów Jesiennych – koncert papieski „Pamięć i Tożsamość”

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
W ramach Koncertów Jesiennych – koncert papieski „Pamięć i Tożsamość”

Koncerty Jesienne mają w kościele św. Jana dużą historię. Organizowane od kilku lat zawsze grupują dużą widownię i nie są to tylko parafianie. Proboszcz parafii ks. dziekan Marek Walczak jest znany w Międzyrzeczu z mecenatu kulturalnego. Nasza najstarsza w mieście gotycka świątynia jest otwarta na inicjatywy lokalnych animatorów kultury.

            Stefan Furtak jest prezesem Stowarzyszenia „Międzyrzecki Chór Kameralny”. Zespół, pod kierunkiem dyrygentki Marii Sobczak – Siuty, nie tylko dobrze śpiewa. Jest pomysłodawcą i animatorem corocznych wydarzeń kulturalnych w Międzyrzeczu, bardzo ważnych wydarzeń, Festiwalu „Międzyrzecka Uczta Chórów Amatorskich” (MUCHA), którego odpryskiem jest Koncert Jesienny „Pamięć i Tożsamość”. Poczynione w czasie MUCHY znajomości i kontakty towarzyskie procentują bowiem następnymi koncertami w Międzyrzeczu i rewizytami.

            Cztery chóry, obok naszego Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego, który także wziął udział w prezentacji, uczestniczyły w Koncercie Jesiennym. Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina, Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Chór Cantate deo Sława i Zespół Instrumentalny Akademii Sztuk ze Szczecina. Połączonymi chórami dyrygowała Iwona Wiśniewska – Salamon. Na koncert do udziału zaproszone zostały dwa pięknie brzmiące soprany: Grażyna Flicińska – Panfil i Beata Panfil. Przerywnikiem były recytowane przez harcerzy z 12. Starszoharcerskiej Drużyny ZHP „Ogień” wybrane fragmenty poezji Karola Wojtyły.

            Kościół św. Jana przywitał nas odrestaurowanymi freskami, cennym i unikalnym zabytkiem epoki renesansu, coraz to nowe jego fragmenty są odsłaniane w ramach prac konserwatorskich. Portret papieża Jana Pawła II u Ołtarza z wiązanką kwiatów towarzyszył koncertowi. Ks. M. Walczak przywitał gości – słuchaczy; władze samorządowe, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy i zachęcił do wsłuchania się w ucztę muzyczną.

            Koncert rozpoczął Międzyrzecki Chór Kameralny. Pieśni religijne, sublimacje wyznań wiary – w różnych odcieniach i tonacjach, przeplatane recytacjami, frazami, które już weszły w obieg przysłów. Stale wertowany jest pod tym względem poemat „Tryptyk Rzymski”, lektura bardzo wartościowa, cieszy to, że naszego papieża się czyta coraz wnikliwiej. Notuję fragmenty, które utkwiły mi w pamięci - „miłość mi wszystko wyjaśniła…/z wolna wszystko wypełniam nicością aby serca nakłonić do tchnienia Twojej miłości…/ zmieszały się chwile i wieczność…/że nie dość miłuję przebacz Panie…/zapamiętaj serce te spojrzenia w który wieczność ciebie czeka… perełki z poezji Wojtyły. Z przyjemnością słuchaliśmy pieśni solo obydwu pań – szkolonych sopranów, z cichym akompaniamentem połączonych chórów, końcowe „Ave Maria” na wielogłos. Z każdym wykonaniem coraz więcej chórzystów brało udział w koncercie, na koniec dołączył do nich tercet – dwoje skrzypiec i obój. W tym zestawieniu: z połączonymi chórami i instrumentem klawiszowym – 6. częściowa kompozycja bardzo dynamicznie prowadzona przez dyrygent ze Szczecina Iwonę Wiśniewską-Salamon „Missa Nowa”.

            Na koniec – „Barka”, zaintonowała ją prof. Flicińska – Panfil, do której dołączyli nie tylko chórzyści, lecz także słuchacze koncertu Jesiennego. Wspaniały koncert, jeszcze jeden taki z cyklu wydarzeń koncertowych w kościele św. Jana, tym razem poświęcony beatyfikowanemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

            Koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie pomoc współorganizatora: Stowarzyszenia „Forum Inicjatyw Międzyrzeckich” i sponsorów: GBS Międzyrzecz, „Instalko” Roman Strzelczyk, Jerzy Gądek PHU, Brukbet R.Winnicki, Międzyrzecz - Suszarnia, MPWiK, Bud-Pol Baucholz, Centrum Ubezpieczeń i Leasingu „Polonia” Wiesław Salej. Organizatorzy dziękują MOK za nagłośnienie koncertu.Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas