×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /emiedzyrzecz2/images/gallery/2014/zespol.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gallery/2014/zespol
Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Ukraiński Zespół Otawa w Międzyrzeczu

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: Iwona foto: Iwona

W sali starościńskiej międzyrzeckiego Muzeum w większości słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przyszli na koncert ukraińskiego zespołu instrumentalno – wokalnego „Otawa" z Tarnopola.

To dla nich okazja, by posłuchać pieśni z regionu, który wielu z nich pamięta z dzieciństwa. Przesiedleni stamtąd, terenów należących przed wojną do RP, bardziej lub mniej (raczej mniej) z własnej woli, darzą sentymentem kraj swego dzieciństwa i wczesnej młodości, nawet po tylu latach. Nucą razem z wykonawcami pieśni religijne; „Modlitwa do Matki Polskiej" i regionalne dumki – bardzo współczesny motyw z filmu „Ogniem i mieczem" – ukraińska wersja pieśni Bohuna. Z naciskiem na wspólnotę i dobrosąsiedztwo naszych kultur. I „Sto lat" po ukraińsku... Muzycy sprawnie posługują się językiem polskim, a my ze swej strony chętnie słuchamy ukraińskiego. Wielu starszych ludzi obecnych na koncercie zresztą zna dobrze ten język.

Styk kultur polskiej i ukraińskiej, nasze kilkusetletnie w większości dobre sąsiedztwo, dzisiaj znowu aktualne, w związku z sytuacją polityczną w wschodzie Ukrainy. Gesty sympatii ze strony polskiej, i podziękowania od Ukraińców za wsparcie, w formie skarbony na zakup niemilitarnej pomocy dla armii ukraińskiej, w holu międzyrzeckiego Muzeum...

Melodie ukraińskich muzyków ku wypoczynkowi i rekreacji głównie, chociaż artyści mają w reperaturze także inne utwory. Duża kultura wokalna – cztery głosy i a'capella. Gitara akustyczna i elektryczna, mała podręczna perkusja, akordeon, fujarka. Miły wieczór dla nas słuchaczy i dla naszych gości – publiczność naszego UTW jest bardzo szczodra w oklaskach.

Koncert odwiedzili burmistrz Tadeusz Dubicki – wręczył gościom wydawnictwa promujące Ziemię Międzyrzecką, w-ce starosta międzyrzecki Remigiusz Lorenz i senator RP Helena Hatka.

{gallery}2014/zespol{/gallery}

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas