Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Jerzy Kozieras – wernisaż w MOK

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Jerzy Kozieras – wernisaż w MOK

Międzyrzecki Ośrodek Kultury oferuje kolejną wystawę plastyczną. W Galerii 30’wystawione są obrazy poznańskiego malarza Jerzego Kozierasa, który w ubiegłych latach bywał już w Międzyrzeczu na plenerach plastycznych.

Wystawa ma tytuł „W oparach pamięci”. Tematy prac mogłyby być treścią utworu literackiego. Słowo pisane także jest tam niejednokrotnie obecne – w formie komunikatu – swoistej inskrypcji obrazu plastycznego. Znaki czasu Kozierasa, kapsuły zauważenia rzeczy-słowa-zdarzenia i opowiedzenia o nim. Czerpie z symboliki kultury, z nowoczesnych artefaktów, które na poły już bywają wykopaliskami archeologii stosowanej.

Oglądam akty kobiece, są wyraziste, i zastanawiam się na przydatnością tego tematu dla malarza. Czym-kim są ONE? Myślę: tworzywem, rzeczą? jak kapsle, guziki, muszelki, ścinki papieru, kawałki szkła, które nakleja na obrazy. Może egzystują jako pretekst Formy? Także są – te profile, półpostacie – dziełami sztuki. Pełne równouprawnienie. Kobieta być może jako temat ze względu na bogactwo wynikające z jej odmienności od – Mężczyzny na przykład, też taka opcja. Cząstki opowieści, które snuje nam nieprzerwanie. Czy ta powieść ma wspólny tytuł?

Cokolwiek się zbierze w naszych zakątkach pamięci, będzie - jeśli nie syntezą - to zbiorem doświadczeń. Czy potrzebny jest wspólny mianownik? Może chodzi o zaufanie, że świat ma (jednak) porządek, i my (na szczęście) nie potrafimy go zepsuć. Każdy Świat, każdy zbiór elementów na naszym Obrazie Świata, ma swoją logikę. Jest zdarzeniem (Nas jako istot) do opowiedzenia… Wygląda na to, że oglądamy jedną z opowieści Świata. Jego mozaikę można układać po wielokroć. 

Twórczość na pograniczu wielu technik graficznych. Autor wykorzystuje obydwie strony obrazu – jakby chcąc podkreślić nie-płaskość świata. Do-powieść bywa na rewersie. Do-słowienie, wbrew konwencjom, które uważają, że tylko pędzel jest godny plastyki. Także może nim być – cokolwiek, po co ograniczenia?.. Pismo jako forma plastyczna. Dotyk Tekstu, bardzo realny (np. naklejenie na wierzch płótna skrawka gazety). Filozofia macania pędzlem rozumianym bardzo symbolicznie – jak on Tekst dotyka płaszczyzny obrazu? Piktogramy Kozierasa. Prawie egipskie, tworzy swoje hieroglify, jak styl malowania. Wyglądają z obrazów ułamkiem swej twarzy - Formy, znalezione na małym i większym horyzoncie w zasięgu swoich oczu, wyeksponowane. Zarówno forma jest ważna, jak i treść – przypuszczam… 

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas